Endoproteza nadgarstka

Całkowitą wymianę nadgarstka wykonuje się w celu poprawy ruchomości w stawie i zmniejszenia nasilenia objawów bólowych w różnych chorobach zwyrodnieniowo-dystroficznych. Zwykle operacja ta jest wykonywana dla osób w średnim wieku i starszych, które nie mają wysokiego stopnia aktywności fizycznej.

Jeśli chirurg uważa, że ​​operacja wymiany endoprotezy stawu nadgarstkowego ma zalety przewyższające ryzyko, można ją wykonać również u młodych ludzi, pod warunkiem, że możliwe będzie zmniejszenie obciążenia stawu promieniowego.

To samo można powiedzieć o pacjentach, dla których przywrócenie ruchomości stawu nadgarstkowego będzie miało znaczący pozytywny wpływ na jakość życia.

 

Jeśli u pacjenta planowane jest poddanie endoprotezie nie tylko stawu nadgarstkowego, ale także dowolnego innego stawu podtrzymującego, na przykład kolana lub biodra, najpierw wykonuje się protetykę tych dużych stawów, a następnie wykonuje się implantację stawu nadgarstkowego.

Nowoczesne endoprotezy stawu nadgarstkowego umożliwiają odtwarzanie ruchów w dwóch płaszczyznach, tak jak wykonuje je zdrowy staw. Taka mechanika ruchów endoprotez jest możliwa dzięki precyzyjnej konfiguracji anatomicznej. Mocowanie szczegółów endoprotezy nadgarstka odbywa się tylko za pomocą specjalnego kleju kostnego.

 

 

Przeciwwskazania do wykonania tej operacji to:

– Ostre lub przewlekłe choroby somatyczne w ostrej fazie

– Osteoporoza, prowadząca do znacznej rzadkości tkanki kostnej i uniemożliwiająca naprawienie protezy

– Porażenie kończyny górnej

– Poważna niewydolność funkcji ścięgien mięśni prostowników ręki

Pacjenci, u których staw nadgarstka jest izolowany od zmian innych stawów, nie ma wyraźnej potrzeby utrzymania ruchomości nadgarstka w nadgarstku, a jeśli nie można wykluczyć znacznego obciążenia stawu, lepiej jest wykonać zabieg artrodezy zamiast endoprotetyki, co zapewnia szybki początek ankylozy, a zatem najbardziej zakończenie bólu.

Istnieje wiele czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych po wszczepieniu endoprotezy nadgarstka. Należą do nich: aktywne wychowanie fizyczne, praca fizyczna, zaburzenia metaboliczne, osteoporoza, tendencja do upadków, choroby zakaźne, autoimmunologiczne i alergiczne.