Endoprotetyka stawów stopy

W wyniku różnych chorób o charakterze reumatycznym, a także jednego z objawów płaskich stóp, może wystąpić deformacja zwyrodnienia stawów, zwichnięcie lub sztywność stawów śródstopno-paliczkowych stopy. Prowadzi to do ograniczenia ruchów i bólu w okolicy palca.

Jako niezależna operacja lub etap korekcji płaskostopia Centrum wykonuje unikalną operację – endoprotetykę stawów śródstopno-paliczkowych.

Wykorzystywane są najbardziej zaawansowane endoprotezy produkowane przez wiodące zagraniczne firmy medyczne.

 

 

Endoprotetyka pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego stopy z endoprotezą ceramiczną

Operacja. Operacja jest wykonywana od małego dostępu. Pierwszym krokiem jest resekcja bliższej powierzchni stawowej głównej paliczki pierwszego palca. Następnie wykonuje się przyśrodkową resekcję głowy pierwszej kości śródstopia. Po przygotowaniu łożyska kości pod endoprotezą przeprowadza się instalację komponentu śródstopia, którego powierzchnia ma specjalną porowatą mikrostrukturę do rozwoju osteointegracji. Interwencja jest mniej traumatyczna, nie towarzyszy jej utrata krwi, praktycznie nie ma bólu.

Po operacji. We wczesnym okresie pooperacyjnym kluczowa jest wczesna funkcja stawu w połączeniu ze stosunkowo późnym obciążeniem (1–1,5 miesiąca po operacji). W tym celu zalecono pacjentom noszenie specjalnych butów przeznaczonych do rekonstrukcji przedniej części stopy. To jest oryginalny but Baruka. Unieruchomienie gipsu nie jest wymagane, pacjent może przejść od następnego dnia po operacji bez pomocy kul. W rezultacie ból znika, przywraca się zakres ruchu i koryguje deformację palców.