Endoproteza stawu barkowego

Endoprotetyka barku jest skutecznym i często jedynym sposobem na przywrócenie utraconej funkcji kończyny. W wyniku tej operacji wszystkie funkcje stawu barkowego zostają przywrócone, a ból barku znika.

 

 

Dla każdego konkretnego przypadku wybiera się odpowiednią protezę. W zależności od tego, która część stawu jest wymieniana, endoprotezy stawu barkowego są całkowite i jednobiegunowe.

Protezy jednobiegunowe to implanty, za pomocą których wymieniany jest tylko jeden element stawu, z reguły jest to głowa kości ramiennej.

Całkowita artroplastyka stawu barkowego oznacza wymianę wszystkich elementów stawu, tj. Głowy kości ramiennej i jamy stawowej łopatki. Proteza składa się z segmentu głowy, szyi i trzonu o różnych typach i rozmiarach. Dostępne są protezy przeponowe do mocowania cementowego lub bezcementowego.

Konsultacja. Podczas konsultacji lekarz określi wskazania i przeciwwskazania do wymiany stawu, przeprowadzi niezbędne badania i wybierze odpowiednią protezę. Badanie rentgenowskie pomoże określić stopień zużycia złącza, aby dokonać niezbędnych pomiarów. Zostaniesz ostrzeżony o możliwym ryzyku i komplikacjach związanych z operacją.

Powikłania operacji obejmują:

– zakażenie w obszarze chirurgii;

– utrata krwi podczas lub po operacji;

– choroba zakrzepowo-zatorowa (zatkane naczynie z zakrzepem);

– zwichnięcie protezy, co będzie wymagało wydłużenia czasu leczenia.

Przed operacją. Przed operacją pacjent przechodzi pełne badanie kliniczne (testy, porady specjalistyczne, badanie przez anestezjologa). Hospitalizacja pacjenta 1-2 dni przed operacją.

Operacja. W standardowych przypadkach implantacja sztucznego stawu trwa 1-2 godziny. Podczas operacji podejmowane są środki w celu zapobiegania powikłaniom zakaźnym, w razie potrzeby uzupełnienia utraty krwi, drenażu rany, aby zapobiec gromadzeniu się krwi.

Po operacji. W okresie pooperacyjnym kontynuowane jest wprowadzanie antybiotyków, środków przeciwbólowych, leczenie objawowe. Kończyna górna jest przymocowana do szalika.

Rehabilitacja w szpitalu. Aktywacja pierwszego dnia po operacji. Od drugiego dnia możesz rozpocząć statyczne ćwiczenia na mięśnie rąk. W pierwszym tygodniu po operacji można wykonywać wyłącznie ruchy pasywne ręką, do której wszczepiono protezę (nie arbitralnie, ale z pomocą instruktora fizjoterapii lub zdrowego ramienia). Następnie pacjentowi wolno wykonywać ruchy, ale przy wsparciu zdrowej dłoni.

Od 15-18 dni po operacji możesz rozpocząć wykonywanie aktywnych ruchów przy niewielkim obciążeniu. Korzystanie z aparatu Artromot i specjalnego zestawu ćwiczeń pozwala osiągnąć znaczną objętość ruchów do rozładowania. Prowadzone jest leczenie fizjoterapeutyczne. Szwy są usuwane 10-12 dnia.

Oświadczenie domu. Wypis ze szpitala odbywa się 10-12 dni po operacji. Działania rehabilitacyjne należy kontynuować, ściśle przestrzegając zaleceń chirurga. Jeśli to konieczne, hospitalizacja na oddziale rehabilitacji w celu wyzdrowienia jest możliwa pod kierunkiem specjalistycznych rehabilitologów. W pierwszych 3 tygodniach po operacji zaleca się noszenie chusty na głowę lub bandaża na ramię. Ograniczenia dotyczące obciążenia fizycznego operowanej kończyny powinny być przestrzegane w ciągu 4-6 tygodni od operacji. Lekcje na basenie są planowane 8 tygodni po zabiegu. Wychowanie fizyczne i sport bez ograniczeń są dozwolone 3 miesiące po operacji.